Abstrakt
Człowiek od wieków wpływał na środowisko naturalne. Siła oddziaływania z biegiem czasu wzrastała. W dzisiejszym świecie jest dość duża. Niekiedy działalność człowieka powoduje niewielkie zachwianie równowagi w ekosystemach, która po pewnym czasie wraca do normy. Czasami jednak zmiany wywołane w ekosystemie przez człowieka są gwałtowne i nieodwracalne[1]. Jedne z największych nieodwracalnych zmian ekosystemów są powodowane przez człowieka na morzach i oceanach. Jedną z katastrof ekologicznych, była ta wywołana przez koncern BP w 2010 roku w Zatoce Meksykańskiej. To zdarzenie miało ogromny wpływ na działalność spółki i koszty przez nią ponoszone. Koncern informował o tym przez następne lata w sprawozdaniach rocznych. Jednakże po 10 latach, na próżno szukać satysfakcjonujących informacji niefinansowych na temat sytuacji w Zatoce Meksykańskiej i tego, co spółka robi na rzecz społeczności na tym obszarze.
Celem artykułu jest wykazanie: (1) jak informacje na temat katastrofy ekologicznej prezentowane są w sprawozdaniach rocznych w długim terminie (2) pokazanie tendencji występowania w raportach słów kluczowych związanych z katastrofą ekologiczną i środowiskiem naturalnym (3) Przedstawienie propozycji zmian i ulepszeń w długoterminowym raportowaniu katastrofy ekologicznej. W trakcie pisania artykułu zostały wykorzystane metody: indukcji, dedukcji, analizy opisowej, a także analiza desk research.
Bibliografia
Balicka A., (2014), Informacje środowiskowe w raportach rocznych przedsiębiorstw branży motoryzacyjnej, Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego nr 827. Finanse, Rynki Finansowe, Ubezpieczenia nr 69 (2014), p. 138.
Berniak-Woźny J., Wójcik-Jurkiewicz M., (2022), The Impact of the Concept of Human Rights in Business on CSR Reporting. [W:] Bachnik K., Kaźmierczak M., Rojek-Nowosielska M., Stefańska M., Szumniak-Samolej J. (red.), Corporate Social Responsibility and Sustainability : from Values to Impact, New York : Routledge, s. 167-177.
Czaja S., Fiedor B., Graczyk A., Jakubczyk Z., (2002), Podstawy ekonomii środowiska i zasobów naturalnych, C.H. Beck, Warszawa, p. 43.
Ignatowski R., Sadowska B., Wójcik-Jurkiewicz M., (2020), Oblicza raportowania w perspektywie środowiskowej, Katowice : Instytut Prawa Gospodarczego Sp. z o.o., p. 261.
LiveScience (2010), Top 10 worst oil spills, https://www.livescience.com/6363-top-10-worst-oil-spills.html
Madej T., (2002), Gospodarka a środowisko przyrodnicze, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, Szczecin, p. 84.
Mazur E., (2008), Gospodarka a środowisko przyrodnicze. System: Człowiek – środowisko, Wydawnictwo Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu, Szczecin, p. 73, 116.
Pyłka-Gutowska E., (1999), Ekologia z ochroną środowiska. Przewodnik, Wydawnictwo Oświata, Warszawa, p. 44.
Sadowska B., Wójcik-Jurkiewcz M., (2018), Non-financial reporting standards and evaluation of their use illustrated with example of polish listed companies, EJSM Vol. 27/2, 3/2018 p. 542.
Szczypa P. (2007), Rachunek ekonomiczny w ochronie środowiska, w: K. Małachowski, Gospodarka a środowisko, Wydawnictwo CeDeWu, Warszawa, p. 114
Artykuły opublikowane w Zeszytach Naukowych Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej (tytuł równoległy: Scientific Journal czy Bielsko-Biała Szkoła Finansów i Prawa) są bezpłatne i udostępniane w trybie online (licencja Creative Commons Attribution CC-BY-NC 4.0). Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za dostarczony materiał graficzny. Wersja drukowana to oryginalna wersja wydanego czasopisma. Odpowiedzialność za treść spoczywa na autorach, a nie na czasopiśmie.