Analiza systemu sterowania społecznego Polski w latach 1989-2019
pdf (English)
pdf with cover (English)

Słowa kluczowe

socjocybernetyka
sekuritologia
system sterowania społecznego Polski

Kategorie

Jak cytować

Paweł (2022) „Analiza systemu sterowania społecznego Polski w latach 1989-2019”, Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej. Bielsko-Biała, PL, 26(1), s. 19–24. doi: 10.19192/wsfip.sj1.2022.3.

Abstrakt

Artykuł bazuje na konwencji terminologicznej teorii systemów autonomicznych i logiki informacyjnej wraz z pojęciami pochodnymi, wyprowadzonymi zgodnie z określonymi regułami definiowania teorii. Wskazana podejście pozwoliło na wyeksplikowanie pierwszych przyczyn (wystarczających i niezbędnych) bezpieczeństwa  systemu społecznego. Z kolei zastosowanie wybranych metod nieeraktywnych – głównie analizy danych statystycznych, dostarczyło ewaluacji dynamiki zmian toru zasileniowego Polski z ujęciem przyczyny  budulcowej (socjomasy) oraz przyczyny sprawczej (socjoenergii) we wskazanym przedziale czasu (od 1989 r. do 2019 r.), który można zaliczyć do działań społecznych z poziomu strategicznego. Obecnie Polski system sterowania społecznego charakteryzuje się funkcjonowaniem dynamicznego, regresywnego systemu sterowania. Organizatorzy polskiego systemu społecznego dążą do blokowania intensywnego rozwoju i stosują metody charakterystyczne dla ekstensywnego systemu sterowania społeczneego. 

https://doi.org/10.19192/wsfip.sj1.2022.3
pdf (English)
pdf with cover (English)

Bibliografia

Świniarski J. (1997), On the nature of security, ULMAK, Warsaw-Pruszków.

Kossecki J. (2001), Elements of modern knowledge about controlling people., WZiA, Kielce.

Karpiński A., Paradysz S .(2015), From industrialization in the People’s Republic of Poland to deindustrialization of the country, MUZA, Warsaw.

Mazur M. (1966), Cybernetic theory of autonomous systems, PWN, Warsaw.

Kossecki J. (2015) Metacybernetics, NAI, Warsaw.

Kossecki J. (2014), Scientific foundations of natiokratism, NAI, Warsaw.

Statistical Yearbook 1992.

Statistical Pocketbook 1996.

Statistical Yearbook of the Republic of Poland 2001-2020.

Statistical Pocketbook of Poland 2003.

Statistical Pocketbook of Poland 2004.

https://stat.gov.pl/

Artykuły opublikowane w Zeszytach Naukowych Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej (tytuł równoległy: Scientific Journal czy Bielsko-Biała Szkoła Finansów i Prawa) są bezpłatne i udostępniane w trybie online (licencja Creative Commons Attribution CC-BY-NC 4.0). Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za dostarczony materiał graficzny. Wersja drukowana to oryginalna wersja wydanego czasopisma. Odpowiedzialność za treść spoczywa na autorach, a nie na czasopiśmie.

##plugins.generic.usageStats.downloads##

##plugins.generic.usageStats.noStats##