Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej (tytuł równoległy: Scientific Journal of Bielsko-Biala School of Finance and Law), zwane dalej ASEJ - ISSN 2543-9103; eISSN 2543-411X - wydawane są od 1997 r. i są dynamicznie rozwijającym się czasopismem naukowym, adresowanym do naukowców i osób, które chcą dzielić się wynikami swojej pracy naukowej. Znajdują się na liście czasopism punktowanych Ministra Edukacji i Nauki - 100 pkt oraz ICI JOURNALS MASTER LIST - ICV 2016 - 2023: 100.00. Jest indeksowane w krajowych i międzynarodowych bazach danych czasopism naukowych, m.in. DOAJ, CEJSH, CEEOL, BASE, ICI Journals Master List, ERIH PLUS, EBSCO, ROAD, Google Scholar.
ASEJ wydawany jest w formie kwartalnika w trybie „Open Access” na bazie licencji Creative Commons (Creative Commons Attribution CC-BY-NC 4.0), pozostając w zgodzie z zasadą, że publiczne udostępnianie badań naukowych sprzyja większej globalnej wymianie wiedzy. Publikowane są nim oryginalne badania naukowe, wiadomości globalne, listy i komentarze, a także artykuły przeglądowe. Celem Czasopisma jest zachęcenie naukowców do opublikowania swoich eksperymentalnych i teoretycznych badań dotyczących nauk społecznych w możliwie jak najdokładniejszy sposób, aby przedstawić najnowsze zjawiska społeczno-ekonomiczne oraz promować prognozy naukowe i oceny wpływu globalnych zmian i rozwoju. Profil ASEJ koncentruje się na zagadnieniach związanych z naukami społecznymi (w tym finansami, ekonomią, biznesem, prawem, bezpieczeństwem wewnętrznym) i naukami technicznymi.
ASEJ wdraża wytyczne Komitetu ds. Etyki Publikacji (COPE) i przyjmuje odpowiedzialność za egzekwowanie rygorystycznej recenzji partnerskiej (peer - review) wraz ze ścisłymi zasadami etycznymi i standardami, w celu zapewnienia wysokiej jakości prac naukowych w dziedzinie publikacji naukowych, w tym: ogólnych zobowiązań i odpowiedzialności redaktorów, relacji z czytelnikami, relacji z autorami, relacji z redaktorami, relacji z członkami Rady Redakcyjnej, relacji z właścicielami czasopism i wydawcami, procesów redakcyjnych i recenzji, ochrony danych indywidualnych, zachęcania do badań etycznych (np. badania z udziałem ludzi lub zwierząt), radzenia sobie z ewentualnym niewłaściwym postępowaniem, zapewniania integralności danych akademickich, własności intelektualnej, zachęcanie do debaty, skarg, konfliktów interesów.
Reference: Committee on Publication Ethics (COPE). (2011, March 7). Code of Conduct and Best-Practice. Guidelines for Journal Editors COPE International standard for responsible research publication for authors.
ASEJ bardzo poważnie podchodzi do kwestii etycznych, a redaktorzy są przeszkoleni, aby postępować w takich przypadkach zgodnie z polityką zerowej tolerancji. Aby zweryfikować oryginalność treści przesyłanych do Czasopisma ASEJ, wykorzystywana jest platforma antyplagiatowa. Czasopismo współpracuje z Publons, aby zapewnić recenzentom kredyt za ich pracę. Do obsługi procesu publikacyjnego wykorzystywany jest system obsługi manuskryptów, w którym autorzy potwierdzają zapoznanie się regulaminem publikacji i polityką Czasopisma. ASEJ bardzo poważnie traktuje ochronę prywatności użytkowników strony internetowej. Nazwy, dane osobowe i adresy e-mail wpisane na stronie ASEJ będą przetwarzane wyłącznie w celach wydawniczych. Użytkownicy wyrażają zgodę na otrzymywanie informacji z Czasopisma ASEJ związanych z procesem wydawniczym i promowaniem myśli naukowej. Zapytania dotyczące prywatności można kierować na adres journal@ansbb.edu.pl.
Treść ASEJ jest zachowana w repozytorium prowadzonym przez PKP Preservation Network (PN), Polską Bibliotekę Narodową oraz ICI Journals Master List.
W skład Rady Naukowej Czasopisma wchodzą przedstawiciele różnych dziedzin nauki z wielu polskich i zagranicznych ośrodków akademickich, takich jak np. Czechy, Słowacja, Hiszpania, Niemcy, Włochy, Islandia, USA.
Dzięki Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz programowi DUN, Czasopismo po raz kolejny otrzymało środki finansowe przeznaczone na jego rozwój.